Końcówka drążka kierowniczego to element układu kierowniczego każdego pojazdu. Aby działała należycie, konieczna jest prawidłowa jej eksploatacja. Nawet nieprawidłowa zbieżność kół, czy nieprawidłowości w stylu jazdy kierowcy mogą przyczynić się do powstawania wielu awarii.
Układu kierowniczego używamy podczas każdej jazdy samochodem. Ze względu zatem na wysokie ryzyko zużycia, końcówka drążka kierowniczego, a w szczególności jej stan techniczny, powinien być regularnie sprawdzany. Oczekiwanie na wystąpienie pierwszych niepokojących objawów ze strony układu może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Z pewnością negatywnie wpłynie na zawartość naszego portfela.
Budowa i działanie układu kierowniczego
Układ kierowniczy jest niezbędną częścią każdego pojazdu, którym można kierować. Składa się z kilku stałych elementów. Pierwszym z nich jest kierownica, z którą jako kierowcy stykamy się bezpośrednio. Z kołem kierownicy łączy się jej kolumna, połączona z drugiej strony z przekładnią kierowniczą. W pobliżu znajdziemy też ramię kierownicze, dzięki któremu możliwe jest przeniesienie ruchu kierownicy na zwrotnice oraz koła. Zwrotnicę z pozostałymi elementami łączy końcówka drążka kierowniczego.
Praca układu kierowniczego rozpoczyna się w momencie wprawienia w ruch koła kierownicy. Impuls ten dociera za pośrednictwem kolumny kierownicy do przekładni kierowniczej. Stamtąd przekazywany jest do ramienia kierowniczego i dalej – aż do mechanizmu zwrotniczego. W tym momencie pracę podejmują końcówki drążka kierowniczego. Finalnym działaniem, będącym konsekwencją ruchu wykonanego kierownicą, jest skręt kół w pożądanym przez kierowcę kierunku. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W przypadku, gdy samochód przestaje nas „słuchać”, możemy spodziewać się wystąpienia usterki układu kierowniczego.
Końcówka drążka kierowniczego
To dzięki końcówce drążka kierowniczego możliwy jest ruch zawieszenia koła oraz skręty zwrotnicy w płaszczyźnie względem przekładni kierowniczej. Ponieważ maglownica zawsze jest zamontowana w naszym samochodzie na stałe, ona, jako część układu kierowniczego, nie może się poruszać. Ruch zapewniają pozostałe części układu.
Końcówka drążka kierowniczego wyglądem przypomina literę L. Najczęściej zbudowana jest z elementów bardzo elastycznych (przeguby kulowe). Jej szczegółowa budowa oraz materiały, z których jest wykonywana, zależy przede wszystkim od producenta. Niektóre posiadają dużo dłuższy okres eksploatacyjny od pozostałych. Na rynku dostępne są części marek takich jak: Meyle, Lemforder, Delphi, Moog, SWAG, NK, Febi Bilstein, TRW czy Birth. Ich koszt waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Element ten zawsze powinien być konkretnie dopasowany do modelu, rocznika i silnika samochodu.
Ponieważ końcówka drążka kierowniczego wpływa w sposób bezpośredni na prawidłowość manewrów wykonywanych samochodem, wiąże się z bezpieczeństwem podczas jazdy. Podobnie jak jazda z zepsutą maglownicą, tak jazda z uszkodzonymi końcówkami drążka kierowniczego może okazać się niebezpieczna nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Awaria może w znaczący sposób wpłynąć na sterowność kół pojazdu, jego przyczepność oraz utrzymanie prawidłowego toru jazdy. W związku z tym powstaje ryzyko utraty panowania nad pojazdem, które skutkować może niebezpiecznym zderzeniem.
Częste usterki i awarie
Zużycie końcówki drążka kierowniczego objawia się w sposób podobny do awarii przekładni kierowniczych. Najczęściej najpierw słyszymy stuki dobiegające z okolic koła – z tej strony pojazdu, z której wystąpiła usterka. Równie częste są objawy odczuwalne na kierownicy. Zaniepokoić nas powinny wszelkie luzy, drżenia, wibracje, blokady i trudności w sterowaniu. Choć w pierwszej chwili możemy podejrzewać awarię wspomagania kierownicy, warto mieć się na baczności. Uwaga i ostrożność kierowcy mogą bowiem zapobiec wystąpieniu poważniejszych usterek.
Gdy zbagatelizujemy pierwsze symptomy, może się okazać, że podczas rutynowej podróży awaria zaskoczy nas w trasie. Wówczas samochód najczęściej zostaje unieruchomiony. Dalsza jazda z uszkodzonym elementem układu kierowniczego stwarza ogromne zagrożenie. Nie wiemy bowiem, w którym momencie okaże się, że połączenie kierownicy z kołami samochodu nie istnieje.
Naprawa
Wymiana końcówki drążka kierowniczego to nic skomplikowanego. Aby mieć pewność dobrze wykonanej naprawy, zalecamy skorzystanie z pomocy fachowca. Samodzielnie możemy jednak sprawdzić jej stan. Wystarczy, że uniesiemy samochód na podnośniku i z pomocą drugiej osoby skontrolujemy, czy na końcówkach drążków wyczuwalne są ruchy podczas wykonywania manewrów kierownicą.
Ponieważ dostęp do tej części jest ograniczony, zlecenie jej wymiany specjalistom zaoszczędzi nam nie tylko czasu, ale i nerwów. W profesjonalnym warsztacie samochodowym nasz pojazd zostanie uniesiony, a mechanik wykona demontaż koła i wykręci końcówkę drążka. Na jej miejsce wstawi nową część. Koszt wykonania takiej usługi również nie jest wysoki. Po wykonaniu naprawy powinniśmy pamiętać o zleceniu mechanikowi przeprowadzenia ustawienia zbieżności kół na stanowisku pomiarowym. Dzięki temu ograniczymy ryzyko powtórzenia się usterki. Oszczędzimy również opony.
Na czym polega wymiana końcówki drążka kierowniczego, możesz zobaczyć tutaj.
Może również okazać się, że to nie końcówka drążka kierowniczego jest przyczyną stuków, które zauważyliśmy w samochodzie. Często są one bowiem mylone z symptomami zepsutej przekładni kierowniczej. W przypadku poważniejszej awarii konieczna może okazać się regeneracja przekładni kierowniczej lub jej wymiana. Jeśli jednak demontaż maglownicy jest możliwy, a jej ponowny montaż nie wpłynie na występowanie kolejnych dolegliwości, zalecamy skorzystanie z pierwszego rozwiązania. Jest ono dużo tańsze, a regenerowana część odpowiada swojej jakości części serwisowej.